Hakkımızda

Haberler

Sosyal İnsanlar Neden En Uzun Yaşarlar?
Dünyada en uzun yaşayan 90 yaş ve üzeri insanları diğerlerinden ayıran en önemli özellik sosyal olmaları. Ayrıca, dünyanın her yerinde kadınlar erkeklere göre altı ile sekiz yıl daha fazla yaşıyorlar!

Neden? Aynı sebeple..
Bir günde kaç insanla konuşursunuz? Sadece tanıdıklarınız değil, bir gün içinde tanıştığınız her türlü insan olabilir.

Sosyal olmak herkese göre değişir; • Çok arkadaşa sahip olmak
• 100 ve üzeri arkadaşa sahip olmak ( Facebook standartı)
• Yeni insanlar ile tanışma konusunda istekli olmak
• Farklı insanlar ile tanışmak için çaba göstermek
• Hiç tanımadığı insanlar ile hemen tanışmak ve sohbet edebilmek
• Çok farklı davet, etkinlik, kültür ve benzeri faaliyetkere katılmak

Kendime bakınca , yukarıda saydıklarımın hepsini yaptığımı görüyorum. Faydasını işimde, çevremde fark ediyorum. Bana en önemli katkısı, mutlu olmamı sağlıyor.

Benim için sosyal olmak , insanları sevmek, insanları merak etmek ve insanlar ile sohbet etmekten keyif almak demektir. Bu bir taksi şoförü, esnaf olabilir, garson olabilir, hostes olabilir, uçakta yanımda oturan bir kişi olabilir, markette yeni tanıştığım bir kişi veya bir davette yeni tanıştığım biri olabilir. Sosyal medya üzerinden de birçok kişi ile tanışma fırsatı buluyorum.

Dünyanın en uzun yaşan insanların en önemli özelliği sosyal olmaları, yani insanlar ile iç içe olmaları ve her fırsatta kısa da olsa sohbet etmeleri. Ben kısa konuşmaları veya ayaküstü sohbetleri uzun sohbetlere tercih ederim. Özellikle yeni tanıştığım insanlar ile önce kısa sohbet ederim, sonrasında ise ilişki geliştirmek istiyorsam, uzun sohbet edeceğim fırsatları yaratırım.

Kısa konuşma yapmak uzun konuşmalara göre daha zordur.

Neden?

Kısa sürede konuşacak bir şeyler bulmak daha zordur !

O zaman bu işin sırrı nedir?

Karşımızdaki kişiyi konuşturmak ve onun ilgisini çeken bir konuda konuşmak.

İnsanlar bu konuda neden başarılı olamazlar?

• Cesaretleri yoktur.
• İstekleri yoktur.
• Merakları yoktur.
• Nereden başlayacaklarını bilemezler.
• Konuşacak konuları yoktur.
• Konuşmak yerine soru sormak akıllarına gelmez.
• Çekingendirler
• İnsanlar tarafından reddedilmekten korkuyorlardır.

Bir insana ilgi gösterdiğiniz takdirde o insanın sizi reddetme şansı nedir?

Sıfır.

Sadece kılık ve kıyafetiniz, yaklaşma şekliniz , görünüşünüzün uygun olduğu takdirde bu oran geçerlidir. Gülümseme ve göz kontağı kurma tanımadığınız insanları etkilemenin en hızlı yoludur.

Satış kariyerimin her aşamasında rakiplerimi tek bir nedenle geçtim!

Bu neydi?

Telefon ile konuşmayı rakiplerimden çok sevmem.

Telefon doğru kullanıldığında yüz yüze görüşmeye göre daha az risklidir!

Neden?

Telefondaki kişi sizi göremediği için daha az önyargı vardır.

Bu söylediğim ses tonunuzu, seçtiğiniz sözcükleri, kendinizi doğru takdim etmek ve kibar olduğunuz takdirde geçerlidir. Ben telefonda konuşurken birisiyle flört ettiğimi düşünürüm.

Örneğin, bir davette yeni birisiyle tanışmak istiyorsunuz. Bu kişiye nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmiyorsunuz, ne yapmanız lazım?

Gözlemleyin ve boş anını yakalayın.

Grup içinde ise grubun dağılmasını bekleyin ve o grupta tanıdığınız biri var ise o kişiden sizi tanıştırmasını rica edin.

Benim en çok tercih ettiğim, açık büfelerde sıra kuyruğunda, barda ise yanındaki koltuğu oturarak tanışmaktır.

Hiç unutman Amerika’da Ünivesitede okurken bir gün oda arkadaşım barda çok güzel bir kız gördü. Arkadaşım bu arada çok yakışıklı, karizmatik ve kızların beğendiği bir kişi idi. Buna rağmen benden kendisi ile tanıştırmam için yardım istedi. Benim de en sevdiğim tanımadığım iddialı insanlar ile tanışmaktır.

Ama bunun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir!

Bu işin sırrı mizah gücüdür.

Ben de aynen öyle yaptım . O kızın yanına gittim. Kısa bir sohbet ettikten sonra kendisine şöyle bir şey söyledim. Adı Melanie idi. “ Melanie, her güzel kadın gibi erkekleri korkutuyorsun. Ama gördüğün gibi ben senden korkmuyorum. Ama karşıda ( arkadaşımı gösteriyorum) gördüğün kişi seninle çok tanışmak istiyor. Ama korkuyor. Bu konuda bana yardımcı olur musun? Bu arada, kendisi bir pilot, arasıra belki birlikte uçarsınız ! “

Burada iki taktik kullanıyorum.

Bir mizahın gücü ( Bu reddedilmeyi engeller)

Arkadaşımın pilot olması ( 18 yaşında hangi kız özel uçak ile uçmayı reddedebilir!

En önemli kısım ( en azından bu taktik Amerika için geçerli) Türk olduğunu söylemek yerine daha çekici hale getirmek için ( Arkadaşım İtalyan’a benzer) annesi İtalyan, babası Türk olduğunu da ilave ettim.

Sonra ne oldu?

Tanıştılar uzun süre flört ettiler. Evlenmeye ramak kala vazgeçtiler. Melanie, Türkiye’ye benim düğünüme bile geldi.

Hayatı doya doya yaşamak , ancak insanlar ile mümkün. İnsanları seven bir kişi sadece başarılı olmuyor, aynı anda daha mutlu, doyumlu, kendi ile barışık oluyor. Sosyal insanlar daha az stres yaşadığı için hayatı doya doya yaşarlar, daha çok gülerler ve hayattan keyif alırlar.

Sonuçta sosyal insanlar diğer insanlara göre daha uzun yaşıyor. Bu konuda yapılan araştırmayı TED konuşmasını https://www.ted.com/talks/susan_pinker_the_secret_to_living_longer_may_be_your_social_life izleyebilirsiniz.

Kadınlar neden erkeklere göre neden daha uzun yaşıyorlar?

Çünkü, kadınlar yüz yüze iletişime ve yakın ilişkilere erkeklere göre daha çok önem veriyorlar ve bu nedenle daha uzun yaşıyorlar.

Buna benzer bir araştırmayı Harvard Business School 75 yıl boyunca yapmış. Sonuçta 75 yıl yapılan ar “ iyi yaşamın nedeni nedir?” araştırmasını sonucu şu çıkmış : “İyi ilişkiler bizi sağlıklı ve daha mutlu tutar. Sosyal ilişkiler insanlar için çok yararlı olduğu da ortaya çıkmış ve yalnızlık öldürür. Sosyal insanların daha sağlıklı ve mutlu olduğu için daha uzun yaşadığı sonucu çıkmış.”

Konuşmanın tamamını izlemek için,
https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness#t-392835

“Sağlıklı bir hayat, iyi ilişkilerde inşa edilir.”

Bugünden sonra daha sosyal olmaya ne dersiniz ?

Farkı göreceksiniz.

Sevgilerimle,

Taner Özdeş
Geri
Paylaş