Hakkımızda

Haberler

10 Kasım

Bugün 10 Kasim, öneml bir eğitimim var.

10 Kasım’a eğitim koyarken düşündüm. Bu kadar muhteşem bir günde eğitim verebilir miyim? diye kendime sordum.

Bir yanım tereddütte....

Bu sabah saat 7.00 de kalktım. İçim kıpır kıpır, anlatılamaz bir duygu., bir heyecan var..

Kalbim her zamankinden farklı atıyor; içimde tarif edilemez bir heyecan, ürperti, coşku var.

“Özdeş “ soyadımı, Mustafa Kemal Atatürk büyük dedeme vermiş. Türkiye’de verilmiş ikinci resmi soyada sahibim. Ne büyük bir gurur ve sorumluluk.

Sabah son hazırlıklarımı yapıyorum, beynimin bir tarafı 10 Kasım’da, odaklanmakta zorlanıyorum.

Saat 8.50 evden çıkıyorum, eğitim 9.30 da başlayacak. Bende tarif edilemez bir heyecan, kalbim küt küt atıyor. Atatürk ile ilgili paylaşımı yapıyorum. “ Seni özlüyoruz...”

Taksiye biniyorum, taksi şöförüne dönüyorum. “ 9.05 de ben saygı duruşu yapmak istiyorum. Varış
saatimiz Google Maps de 9.08 gösteriyor. Şöför dönüyor: “ Bende size aynı şey söylemek istiyordum” dedi.

Saat 9.03 , youtube da eğitim ile ilgili son bir video izliyorum, ama konsantre olamıyorum. Aklım 9.05 de.

En sonunda sirenler 9.05 de çalıyor. Taksi sert bir fren ile duruyor. Şöför arabayı kenara çekiyor, hemen arabadan fırlar bir şekilde ikimizde çıkıyoruz. Atatürk’e yakışır bir şekilde hazırolda duruyoruz.O anda nefesim duruyor.

O anda hiç bir şey hissetmiyorum, içimde sadece tarif edilemez derin duygular , biraz hüzün ve gurur yaşıyorum.

Gözlerim doluyor. Bir yandan çevreme bakıyorum. Sirene rağmen yollarına devam eden araçlar, yürümeye devam eden insanlar.

Bir yandan gözümden yaşlar geliyor, içimde tarif edilemez karışık duygular; bu saygısız insanlara karşı bir kızgınlık. Anlam veremiyorum.

Atamın değerini bilmeyen insanlar. Aslında neden kızıyorum ki, cahil bir insan düşünme ve hissetmekten uzak sadece yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Türkiye Atamın ölümünden 80 yıl sonra , her bakımdan geriye gitmiş; itibarını ve gücünü yitirmiş. Tüm komşular ile küs veya kavgalı. Güçlü bir ülke olmaktan çok uzak.

İçimden “ Mustafa Kemal bugün yaşasaydı, Trump ve Putin bile önünde diz çökerdi. Son 100 yılın en büyük lideri. Tüm araştırmalarda dünya liderleri arasında. hep 1. sırada olmuş.

Atatürk anlamak demek, bu sözlerini anlamak demektir;
“ Beni görmek demek behamel yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri şu sözlerinde ne kadar güzel ifade etmiş :” Herkesin kendine göre bir zevki vardır.Kimse bahçe ile meşgul olmak, çicek yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.”

Saat 9.30’da bu anlamlı günün gururu ve ışığı ile eğitime büyük heyecanla başlıyorum. Atama layık bir öğretmen olarak dünyada en sevdiğim işi, insan yetiştirmeye devam ediyorum...
 
“ Ne mutlu Türküm diyene...”
 
Sevgilerimle

Taner Özdeş
 
Geri
Paylaş